Płock, 02.05.2016
REGULAMIN PROJEKTU
„Droga na rynek pracy”
Objaśnienia skrótów i używanych terminów:
EFS – Europejski Fundusz Społeczny
PO WER – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
§1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy Regulamin określa zasady naboru i uczestnictwa w projekcie „Droga na rynek pracy” realizowanym w ramach Priorytetu I. Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.2. Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.2.1. Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
- Realizatorem projektu (Beneficjentem) jest Doradztwo Personalne SET Sztomberska-Ejdys Teresa Centrum Pomocy Psychologicznej z siedzibą w Płocku, ul. Małachowskiego 6, 09-400 Płock.
- Partnerem projektu jest Powiatowy Urząd Pracy w Płocku ul. Kostrogaj 1, 09-400 Płock.
- Okres realizacji projektu: 01.05.2016 – 31.08.2017.
- Zasięg projektu: województwo mazowieckie, powiat płocki, ciechanowski, płoński, mławski, żuromiński, gostyniński, sierpecki. m. Płock.
- Udział w Projekcie jest bezpłatny
- Regulamin Projektu określa zasady realizacji oraz uczestnictwa w projekcie
- Zakres wsparcia
- Zasady uczestnictwa w projekcie – kwalifikowalność uczestników
- Zasady rekrutacji uczestników
- Organizacja i realizacja wsparcia w ramach Projektu
- Zasady monitoringu Uczestników
- Obowiązki Uczestników i Realizatora Projektu
- Zasady rezygnacji z Projektu
§2
Zakres wsparcia
Wsparcie oferowane w ramach projektu obejmuje:
- Indywidualne poradnictwo psychologiczno-zawodowe
-Poradnictwo psychologiczne (5 godz./os.)
-Poradnictwo zawodowe (3 godz./os.)
-Pośrednictwo pracy (80 godz./miesiąc)
- Zajęcia grupowe:
- Warsztaty kompetencji społecznych (40godz/grupa)
„Żeby chciało się chcieć” – warsztaty integracyjno-motywacyjne
Efektywna komunikacja – „moje moce i cienie”
Budowanie postawy asertywności
„Jak nauczyć się optymizmu”
Twórcze rozwiązywanie problemu
Zarządzanie stresem
- Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy (24godz/grupa)
Podczas zajęć uczestnicy nabędą niezbędną wiedzę do poruszania się na rynku pracy. Uzyskają wiedzę dotyczącą instrumentów rynku pracy.
Każdy podczas zajęć nauczy się odpowiedniego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, poprawnego tworzenia CV i listu motywacyjnego.
- Kursy i szkolenia zawodowe.
Uczestnik wybiera szkolenie zawodowe (do wyboru):
– Podstawy obsługi komputera ( 40 godz./1 grupa 10 osób)
– Kurs komputerowy e-Citizen (34 godz./ 2 grupy po 14 osób)
– Kurs komputerowy MS Excel dla zaawansowanych (40 godzin/ 1 grupa 8 osób)
– Kurs komputerowy MS Project ( 24 godz./1 grupa 8 osób)
– Kurs języka angielskiego (120 godz./ 2 grupy po 10 osób)
– Kurs języka niemieckiego „branżowego” dla elektryków i mechaników samochodowych (80 godz./ 1 grupa 10 osób)
– Kurs Opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych ( 150 godz./1 grupa 12 osób)
– Kurs Kadry i Płace z obsługą systemu płatnik i elementami obsługi sekretariatu (140 godz./1 grupa 10 osób)
– Kurs Social Media dla początkujących i elementami grafiki (48 godz./1 grupa 12 osób)
– Kurs spawania w metodach TIG 141 / MAG 135 ( 140 godz./1 grupa 10 osób)
– Kurs Rysunku izometrycznego (40 godz./1 grupa 12 osób)
– Kurs prawa jazdy kat.C, C +E (95 godz./1 grupa 6 osób)
– Kurs prawa jazdy kat.B ( 70 godz./1 grupa 6 osób)
– Kurs Specjalista ds. sprzedaży produktów ekologicznych (120 godz./1 grupa 8 osób)
– Kurs dla doradców i monterów urządzeń z OZE (odnawialne źródła energii) (64 godz./2 grupy po 8 osób)
– Kurs Zakładanie i pielęgnacja terenów zielonych (90 godz./1 grupa 10 osób)
- Staże
57 najbardziej zmotywowanych uczestników projektu (40 uczestników wyłonionych ze strony Doradztwa Personalnego SET oraz 17 ze strony Partnera – PUP) po uzyskaniu pozytywnej opinii kadry przejdzie badania lekarskie, a następnie 6 miesięczne staże u pracodawców w celu zdobycia doświadczenia zawodowego. Uczestnicy otrzymają stypendium stażowe.
§3
Uczestnicy Projektu
- Projekt jest skierowany do 100 osób w wieku 18 – 29 lat należących do grupy NEET (osoby niepracujące, nieuczestniczące w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym, nieszkolące się), w tym również niepełnosprawnych; 52 kobiety, 48 mężczyzn z województwa mazowieckiego, z terenu powiatu: płockiego, ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, żuromińskiego, gostynińskiego, sierpeckiego oraz m. Płocka.
- §4
Warunki uczestnictwa w projekcie
- Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest zapoznanie się z niniejszym Regulaminem oraz wypełnienie Formularza zgłoszeniowego wraz z odpowiednimi oświadczeniami (powyższe dokumenty dostępne są w siedzibie firmy Doradztwo Personalne SET Sztomberska-Ejdys Teresa Centrum Pomocy Psychologicznej przy ul. Małachowskiego 6, 09-400 Płock oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku ul. Kostrogaj 1.
- §5
Zasady rekrutacji Uczestników
- Rekrutacja będzie otwarta, odbywać będzie się z poszanowaniem zasad równości szans, w sposób ciągły. Ze względu na ryzyko wystąpienia wahań w pozyskiwaniu kandydatów na uczestników przewiduje się kwalifikowanie spośród zrekrutowanych osób, uczestników w sposób ciągły kierując się zasadą osiągnięcia przez daną osobę odpowiednio wysokiej punktacji spośród pozostałych na listach rekrutacyjnych.
- Z grupy 300 osób zostanie wyłonionych 100 uczestników projektu, w tym 52 kobiety i 48 mężczyzn. Komisja rekrutacyjna (Specjalista ds. rekrutacji, doradca zawodowy) na każdym etapie rekrutacji ma prawo zgodnie z zapisami ust. 1 kwalifikować kandydatów na uczestników projektu przy założeniu spełnienia warunków opisanych w ust.1.
- Formą zgłoszenia będzie formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.setdoradztwo.pl oraz na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku www.pupplock.pl.
- Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie dostarczą dokumenty rekrutacyjne, dokument potwierdzający miejsce zamieszkania i dowód tożsamości (do wglądu).
- Ocena formalna w przypadku niespełnienia któregoś z poniższych kryteriów, dokumenty zostają odrzucone. Kryteria preferowane: wiek 18 – 29 r.ż, przynależność do grupy NEET, długotrwałe bezrobocie, niskie kwalifikacje, posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
- O zakwalifikowaniu do projektu 100 osób decydują punkty zebrane na etapie oceny formalnej przez DZ na podstawie testów kompetencji i rozmowy kwalifikacyjnej (pkt 0-100) za potrzeby, predyspozycje, motywacje wykształcenie, doświadczenie (preferowane będą osoby z niskimi kwalifikacjami i bez doświadczenia zawodowego). W przypadku równoległej punktacji dopiero termin wpłynięcia dokumentów, zostanie utworzona lista podstawowa i rezerwowa uwzględniająca podział na płeć. Osoby z list rezerwowych będą brane pod kątem uczestnictwa w Projekcie w przypadku rezygnacji lub w przyszłych naborach.
- Na podstawie punktacji zostanie stworzona ostateczna lista Uczestników projektu uwzględniająca podział na płeć. Listy są tworzone do każdej grupy szkoleniowej.
- Wszystkie zakwalifikowane osoby zostaną poinformowane o wynikach rekrutacji i z Uczestnikami projektu zostanie podpisana umowa szkoleniowa. W przypadku rezygnacji Uczestnika z projektu do projektu ma możliwość przystąpić pierwsza osoba z listy rezerwowej pod względem podziału na płeć.
- §6
Organizacja i realizacja wsparcia w ramach Projektu
- Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
- Projekt realizowany będzie w województwie mazowieckim na terenie powiatów: płockiego, ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, żuromińskiego, gostynińskiego, sierpeckiego, m. Płock.
- Podczas zajęć Uczestnicy otrzymują: poczęstunek w postaci ciastek oraz napojów ciepłych i zimnych.
- Usprawiedliwienie opuszczonych zajęć następuje poprzez pisemne wyjaśnienie i dokument potwierdzający wystąpienie określonych okoliczności (maksymalna procentowa absencja uczestników – 20% nieobecności usprawiedliwionych). Obowiązkowe 80% obecności na zajęciach oraz pozytywny wynik egzaminu jest warunkiem niezbędnym do uzyskania zaświadczenia o podniesieniu kwalifikacji jak również zaświadczenia o ukończeniu projektu.
- Wszyscy Uczestnicy, którzy ukończą szkolenie zawodowe otrzymają zaświadczenie o jego ukończeniu.
- Kurs komputerowy e-Citizen ; Kurs spawania w metodach TIG 141 / MAG 135; Kurs prawa jazdy kat.C, C +E oraz Kurs prawa jazdy kat.B kończyć się będą egzaminami przeprowadzonymi przez zewnętrzne uprawnione Instytucje wydające świadectwa uzyskania kwalifikacji.
- Pozostałe kursy kompetencyjne i zawodowe kończyć się będą egzaminem wewnętrznym organizowanym przez Realizatora z udziałem kadry Trenerskiej i kadry Realizatora.
- Dopuszcza się usprawiedliwienie opuszczonych zajęć z przyczyn:
- a) zdrowotnych – zwolnienie lekarskie wydane na odpowiednim druku
- b) inne – napisane wyjaśnienie lub dokument potwierdzający wystąpienie określonych okoliczności.
- Przekroczenie dozwolonego progu nieobecności może wiązać się z możliwością nieotrzymania zaświadczenia wymienionego w pkt.6 niniejszego regulaminu. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji Koordynator projektu może zdecydować o skreśleniu z listy uczestników danej osoby lub o wydaniu zaświadczenia na podstawie dobrych wyników uzyskanych przez uczestnika w trakcie szkolenia, opinii osób prowadzących szkolenie oraz uzupełnionych obecności indywidualnie lub z inną grupą szkoleniową.
- W przypadku gdy Uczestnik nie zastosuje się do zapisów zawartych w niniejszym regulaminie związanych z obecnością na zajęciach zostanie skreślony z listy uczestników. W związku z zaistniałą sytuacją realizator ma prawo zażądać od uczestnika zwrotu całości kosztów przewidzianych na jednego uczestnika w projekcie oraz zwrotu materiałów szkoleniowych i podręczników.
- Uczestnicy kursów; Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, kursu spawania oraz kursów prawa jazdy kat. B, C,C+E zostają objęci ubezpieczeniem NNW.
- Uczestnikom kursów: spawania, prawo jazdy kat. B, C, C+E przysługują badania lekarskie, dodatkowo uczestnikom kursu kat.C, C+E przysługują badania psychotechniczne.
- Uczestnicy mogą ubiegać się o zwrot kosztów transportu zgodnie z Regulaminem zwrotu kosztów dojazdu dostępnym w Biurze Projektu
- Osobom uczestniczącym w szkoleniach zawodowych przysługuje stypendium szkoleniowe (6,64zł netto za 1 godz. zajęć) od którego Projektodawca odprowadzi należne składki ZUS zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych Dz.U. z 2015 poz.121 ze zmianami).
- Stypendium szkoleniowe wypłacane będzie po zakończeniu szkolenia.
- Osobom uczestniczącym w stażach przysługuje stypendium stażowe w wysokości 997,40 zł netto/brutto, od którego Projektodawca odprowadzi należne składki ZUS zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych Dz.U. z 2015 poz.121 ze zmianami.
- §7
Zasady monitoringu Uczestników Projektu
- Uczestnicy zobowiązani są do każdorazowego potwierdzania swojej obecności na zajęciach. Potwierdzenie obecności następuje poprzez złożenie podpisu na Liście obecności (zajęcia grupowe) oraz na Karcie usługi (zajęcia indywidualne).
- Potwierdzenie obecności na liście obecności jest jednocześnie podstawą do zwrotu kosztów dojazdu (wraz z okazanymi biletami) oraz odebrania poczęstunku.
- Uczestnicy zobowiązani są do wypełniania ankiet monitorujących w trakcie uczestnictwa w projekcie oraz po jego zakończeniu.
- Uczestnicy zobowiązani są do informowania Organizatora o ewentualnych zmianach swojej sytuacji zawodowej (np. podjęcie zatrudnienia, podjęcie dalszego kształcenia) w okresie 3 miesięcy od zakończenia udziału w Projekcie.
- Informacje o których mowa w punktach 1-4 będą wykorzystywane do wywiązania się Organizatora z obowiązków sprawozdawczych z realizacji projektu wobec Instytucji Pośredniczącej – Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.
- §8
Obowiązki Uczestników i Realizatora Projektu
- Uczestnik projektu zobowiązuje się do:
- Przestrzegania niniejszego Regulaminu
- Punktualnego, regularnego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach
- Rzetelnego przygotowywania się do zajęć zgodnie z poleceniami trenerów
- Przystąpienia do egzaminu końcowego
- Przynoszenia na zajęcia otrzymanych materiałów szkoleniowych.
- Korzystania z powierzonych mu urządzeń zgodnie z instrukcją obsługi.
- Poddawania się monitoringowi zgodnie z zasadami o których mowa w § 7 niniejszego regulaminu
- Zachowania zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zgodnego z ogólnymi normami moralnymi i etycznymi w stosunku do trenerów, szkoleniowców, psychologów, wykładowców, osób realizujących projekt i innych uczestników projektu.
- Uczestnik projektu oświadcza, że przyjął do wiadomości iż projekt jest współfinansowany w ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu I Osoby młode na rynku pracy Działanie 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Organizator projektu lub podwykonawca szkoleń zobowiązują się do:
- zorganizowania zajęć dydaktycznych 6-8 godz. dziennie (języki obce 3 godz. dziennie) w dni powszednie. Aby ułatwić Kobietom udział we wsparciu sale, czas i miejsce wsparcia będą dostosowane do potrzeb uczestników w tym Kobiet i Osób Niepełnosprawnych.
- zapewnienia materiałów szkoleniowych, dydaktycznych i podręczników niezbędnych do realizacji szkolenia,
- dokonania zwrotu kosztów dojazdu oraz poczęstunku uczestnikom zajęć grupowych,
- nałożenia na podwykonawcę obowiązku zorganizowania egzaminu kończącego szkolenie i wydania zaświadczeń o ukończeniu szkolenia , zgodnych z Rozporządzeniem MEN z dn. 3.03.2006
- §9
Zasady rezygnacji z uczestnictwa w projekcie
- Uzasadnione przypadki, o których mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu mogą wynikać z przyczyn natury zdrowotnej lub działania siły wyższej i nie mogą być znane przez Uczestnika w momencie rozpoczęcia udziału w projekcie.
- Organizator zastrzega sobie prawo do skreślenia Uczestnika z listy uczestników projektu w przypadku naruszenia przez niego niniejszego regulaminu oraz zasad współżycia społecznego w szczególności w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej innego słuchacza, wykładowcy lub pracownika biura projektu, udowodnionego aktu kradzieży lub szczególnego wandalizmu.
- W przypadku nieuzasadnionej rezygnacji z udziału w projekcie Uczestnik jest zobowiązany zwrócić otrzymane materiały szkoleniowe oraz poniesione koszty wsparcia przewidziane na jednego uczestnika w projekcie.
- W przypadku rezygnacji lub skreślenia Uczestnika z listy osób zakwalifikowanych do projektu, jego miejsce zajmie pierwsza osoba z listy rezerwowej zgodnie z zasadami zawartymi w § 5.
- §10
Postanowienia końcowe
- W ramach projektu Realizator nie pokrywa żadnych kosztów nie związanych z uczestnictwem w niniejszym projekcie.
- Sprawy nieuregulowane niniejszym Regulaminem rozstrzygane są przez Realizatora projektu.
- Realizator projektu zastrzega sobie możliwość dokonywania zmian w w/w regulaminie, o czym informuje niezwłocznie uczestnika projektu, jednakże wszelkie zmiany niniejszego regulaminu wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Ostateczna interpretacja „Regulaminu Projektu” należy do Doradztwo Personalne SET Sztomberska-Ejdys Teresa. Centrum Pomocy Psychologicznej w oparciu o wytyczne dla instytucji biorących udział we wdrażaniu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
- Regulamin wchodzi w życie 1 maja 2016 r. i obowiązuje w całym okresie realizacji projektu.
- Regulamin jest dostępny do wglądu w siedzibie firmy Doradztwo Personalne SET Sztomberska-Ejdys Teresa. Centrum Pomocy Psychologicznej z siedzibą ul. Małachowskiego 6, 09-400 Płock.